Sign Up

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Yanıt Motorumuza kaydolun.

Sign In

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal soru ve Yanıt Motorumuza giriş yapın.

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

You must login to ask a question.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Spor Forum Latest Articles

EURO 2028 ve EURO 2032 adaylık dosyası UEFA’ya sunuldu: Sahne sırası artık Türkiye’nin olmalı – Son Dakika Spor Haberleri

EURO 2028 ve EURO 2032 adaylık dosyası UEFA’ya sunuldu: Sahne sırası artık Türkiye’nin olmalı – Son Dakika Spor Haberleri


TFF, 8 aylık bir hazırlık sürecinin ardından tamamlanan dosyaların, adaylık kuralları çerçevesinde dijital ortamdan UEFA’nın İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan merkezine ulaştırıldığını belirtti. Resmi adaylık başvurusunu 23 Mart 2022 tarihinde yapan Türkiye’nin dosyasında, 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonaları adaylık teklifinin tüm teknik detayları, hükümet garantileri ve destek mektupları, çalışma kitabı ile ek belgeler yer alıyor. Türkiye’nin yanı sıra EURO 2028 için Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti’nin ortak adaylığı, EURO 2032 için ise İtalya’nın adaylığı bulunuyor. EURO 2028 ve EURO 2032’ye ev sahipliği yapacak ülkeler ekim ayında açıklanacak.

“KARARLILIĞIMIZI TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİK”

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, adaylık dosyasının UEFA’ya teslimine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Avrupa’nın milli takımlar düzeyindeki en büyük turnuvasını Türkiye’de düzenlemek için beşinci kez art arda aday olan federasyonumuz, bu konudaki kararlılığını bir defa daha tüm dünyaya göstermiştir. Titizlikle hazırladığımız adaylık dosyasını UEFA’ya sunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm bakanlarımıza ve yerel yöneticilerimize, adaylığımızı desteklemek üzere sağlamış oldukları koşulsuz garantiler için içtenlikle teşekkür ediyoruz. UEFA’nın adaylıklarda aradığı ancak her ülkede bulamadığı bu garantilerin bizim adaylığımızı bir adım ileriye taşıyacağına inanıyoruz. Modern stadyumlarımız ve tesislerimizle, ülkemizdeki futbol tutkusuyla ve üst düzey organizasyon kabiliyetimizle her zaman övündük. Böylesi büyük bir turnuvaya ev sahipliği yapabilme hakkını kazanmamız, Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl gururunu taçlandıracaktır ve Türkiye’ye büyük değer katacaktır.”

“SAHNE SIRASI ARTIK TÜRKİYE’NİN OLMALI”

TFF Başkan Vekili ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nüket Küçükel Ezberci ise büyük turnuvaları düzenleme hakkının bu heyecanı hiç yaşamamış ülkelere verilmesi gerekliliğinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Adaylık sürecindeki rakiplerimiz zaten bu ve benzeri çaptaki organizasyonları daha önce düzenlemiş ülkeler. Şampiyona heyecanını gerçek anlamda Avrupa’ya yayma fırsatını ve içinde barındırdığı kapsayıcılık mesajını göz ardı etmek, eşsiz bir coğrafi konuma sahip ülkemizin ev sahipliği yapacağı bir Avrupa Şampiyonası’nın UEFA’ya ve üye federasyonlara sunabileceği olanakları görmezden gelmek son derece talihsiz olur. Sahne sırasının artık Türkiye’ye geldiğine yürekten inanıyoruz. Dosyamızı teslim ettiğimiz andan itibaren artık adaylığımızın uluslararası tanıtımı aşamasına geçeceğiz. Avrupa’daki futbol paydaşlarına Türkiye’nin EURO 2028 ve EURO 2032 adaylıklarının avantajlarını en doğru şekilde anlatacağız.”

Related Posts

Leave a comment