Sign Up

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal sorularımıza ve Yanıt Motorumuza kaydolun.

Sign In

Soru sormak, insanların sorularını yanıtlamak ve diğer insanlarla bağlantı kurmak için sosyal soru ve Yanıt Motorumuza giriş yapın.

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

You must login to ask a question.

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

Please briefly explain why you feel this answer should be reported.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

Spor Forum Latest Articles

Kadın milli voleybolda 33. Avrupa Şampiyonası heyecanı – Son Dakika Spor Haberleri

Kadın milli voleybolda 33. Avrupa Şampiyonası heyecanı – Son Dakika Spor Haberleri


Voleybolda bu yıl Belçika, İtalya, Almanya ve Estonya’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Kadınlar Avrupa Şampiyonası, 33. kez gerçekleştirilecek.

İlki 1949 yılında düzenlenen ve o dönemki adlarıyla Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya’nın yanı sıra Polonya, Romanya, Fransa ve Macaristan olmak üzere 6 ülkenin katıldığı turnuvayı Sovyetler kazandı.
Sonraki yıllarda katılımcı ülke sayısı giderek artarken şampiyonanın ilk 17 yılında Sovyetler Birliği toplam 13 kez kupaya uzanarak bir rekora imzasını attı.

RUSYA 6 ŞAMPİYONLUK ELDE ETTİ

Şampiyonanın ilk yıllarında daha az ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen turnuvalara dönemin ülkesi Sovyetler Birliği adeta damgasını vururken, Sovyetler’in dağılmasıyla bu kez Rusya elde ettiği şampiyonluklarla ön plana çıktı.

1993, 1997, 1999, 2001, 2013 ve son olarak da 2015’te şampiyonluğa ulaşan Rusya, son 3 şampiyonada ise şampiyonluk hedefinin uzağında kaldı.

İTALYA VE SIRBİSTAN’IN ÜÇER ŞAMPİYONLUĞU VAR

2000’li yıllara girildiğinde Rus ekolünün hegemonyasını kıran İtalya ve Sırbistan üçer şampiyonluk elde etti. Söz konusu dönemde Polonya’nın da 2 şampiyonluğu bulunuyor.

Organizasyonun son şampiyonu İtalya (2021), öncesinde 2007 ve 2009’da da şampiyonluk ipini göğüsledi.

2011’de ilk şampiyonluğunu yaşayan Sırbistan, 2017 ve 2019’da da zirvenin sahibi oldu. Polonya da 2003 ve 2005’te şampiyonluğa adını yazdırdı.

VOLEYBOLUN AVRUPA ŞAMPİYONLARI

Doğu Almanya’nın (Demokratik Almanya Cumhuriyeti) 2, Bulgaristan, Hollanda ve Çekoslovakya’nın birer şampiyonluğunun bulunduğu Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda yıllara göre şampiyonlar şöyle:

Related Posts

Leave a comment